sposoby jak szybko posprzątać lodówkę

Sposoby na czystą lodówkę

Każde otwarcie lodówki wywołuje u Ciebie konwulsje, a zrobienie tego przy kimś obcym już w ogóle mrozi krew w żyłach? Powiedzmy to wprost, czas ją wreszcie umyć…

Wyrzuć to wreszcie!

Produkty napoczęte, wegetujące w lodówce już od ponad roku, mimo Twoich największych starań nie zyskają na świeżości. Pozostawianie ich na kolejne pół roku i łudzenie się, że kiedyś je w końcu spożyjesz nie ma sensu. Wiem, że jest Ci przykro, że marnujesz jedzenie ale niestety przez zaniedbanie jest już za późno. Po prostu wyciągnij wnioski i nie popełniaj błędów następnym razem. A teraz wyrzuć to i poczuj ulgę.

Najgorzej – mycie

O czym pomyśleć:

 • Do czyszczenia nie potrzeba nie wiadomo czego, zwykle wystarczy płyn do mycia naczyń, roztwór z sody oczyszczonej czy olejek z drzewa herbacianego.

 • Niektóre elementy można czyścić w zmywarce.

 • Spłukujesz półki w zlewie i woda leci Ci na podłogę? Szybciej zrobisz to prysznicem. Pamiętaj tylko, by nie wkładać półek do brodzika ani wanny, tam jest mnóstwo bakterii.

 • Nie zapomnij o wyczyszczeniu pojemnika na wodę.

 • Produkty, które przebywały w sąsiedztwie tego co tam do tej pory żyło, również wymagają oczyszczenia. Pamiętaj, aby robić to chłodną wodą.

 • Po myciu, wysusz lub wytrzyj lodówkę.

 • Sprzątaj lodówkę regularnie – to właśnie sprawi, że mycie będzie przyjemniejsze. Nie ma nic gorszego niż błędne koło: „Nie sprzątam, bo się brzydzę. Brzydzę się, bo nie sprzątam”.

Najlepsze, co mi się w życiu przytrafiło

Uważam, że nie ma nic lepszego na utrzymanie lodówki w czystości jak… ręczniki papierowe! Tak, tak, po wypucowaniu lodówki, na półkach rozkładam ręczniki papierowe (minimum dwie warstwy) i dopiero na tym układam produkty. Dlaczego? Jeśli coś skapnie czy się rozleje, zdecydowanie łatwiej przychodzi mi wymiana ręcznika na nowy niż myśl o tym, że musiałabym kolejny raz czyścić lodówkę. Regularna wymiana kluczem do czystych półek 🙂

 

Domowy pochłaniacz zapachu

Zrobienie go zajmie Ci 5 sekund a efekt może przekroczyć Twoje oczekiwania! Wystarczy, że na spodeczku w lodówce umieścisz trochę zmielonej kawy, sody oczyszczonej lub węgla aktywnego. O ile sody i węgla nie czuć, tak zapach kawy jest wyczuwalny i nie każdemu może pasować.  Jest to kwestia w zupełności indywidualna dlatego, przetestuj i wybierz opcję najlepszą dla siebie. Potem tylko wymieniaj pochłaniacz na świeży.

Organizacja

 • Przechowuj produkty w pojemnikach, dobra organizacja sprzyja czystości.

 • Produkty, które musisz szybko spożyć, umieść na środkowej półce. To sprawi, że po otworzeniu lodówki będziesz je miał na wysokości oczu i raczej o nich nie zapomnisz.

 • Warto również przykrywać produkty, tak by nie ulatniał się z nich zapach.

 • Przed wyjazdem na wakacje zjedz lub oddaj bliskim produkty z krótkim terminem przydatności.

 

A Wy lubicie sprzątać swoje lodówki?

 

Udostępnij ten post osobie, która powinna posprzątać lodówkę lub której lodówka jest nienaganna 🙂

Zdjęcie Squared.one na Unsplash

Dodaj komentarz